Türkiye İkincisi Olmaya Sevinememek

egemen-kaya

15 Şubat 2015 Çankaya Eskrim’in tarihinde çok güzel bir tarih. Minikler Türkiye Eskrim Şampiyonası’nda flöre branşında iki sporcunuz madalya alıyor bir tanesi Türkiye İkinciliği ama siz buna sevinemiyorsunuz. Neden? Bugün 16 Şubat pazartesi saat 21:45 madalya alan iki sporcunuz yine madalya almayıp turlarda ilerleyen bir sporcunuz ve antrenörünüz henüz Ankara’da değil. Neden? Gelin bu nedenleri hep beraber göz atalım.

Müsabakaların yapıldığı ilimiz Kahramanmaraş, buraya kadar sorun yok. Ankara’ya uzak bir mesafe olsun problem değil. 13 Şubat Cuma günü Çankaya Eskrim Kahramanmaraş’a ulaşıyor ve oteline yerleşiyor. Tarih 14 Şubat eskrim aşkı ile ruhları yanan minikler ve 2 antrenör 1 velimiz ile yoklama saatinin hemen öncesi müsabakaların yapılacağı spor salonuna ulaşıyoruz. İşte eskrim hayatımda gördüğüm en berbat turnuva organizasyonu   o an büyük bir sürprizle başlıyor. O büyük sürpriz spor salonumuzun ısıtma sistemi yok. Salonda bulunan 3 seyyar mazotlu ısıtıcıya (ki biri arızalanacak ve sayısı 2 ye düşecek) değil İçimizde yanan eskrim aşkı ile soğuğa meydan okuyacağımızı düşünüyoruz. Yoklamamızı yaptırınca ikinci sürpriz bizi bekliyor. Katılımcı sayısı ilk gün 150 nin üzerinde ikinci gün ise 200 üzerine çıkıyor (net rakamları stresten hatırlayamıyorum güncellemesini yaparım). Hemen sahaya bakıyorum toplam 5 pist var ve işte eziyet o anda başlıyor. Isıtma sistemi olmayan bir salonda saatlerce süren bir mücadele başlıyor. İkinci gün eskrim apare sayımız 6 ya çıkmasına ve müsabakaların sabah 8 de başlamasına rağmen sporcularımızın müsabakalarının bitmesi ve salondan ayrılmaları akşam saat 21’i buluyor. Evet salona giriş saati Pazar günü saat 07:30 çıkış saati saat 21:00 ısıtma sistemi olmayan buz gibi bir salonda yüzlerce çocuk saatlerce beklediler. İnanın ağzımızdan buharlar çıktığını çoğu zaman gördük. Müsabakaların bu denli geç bitmesi nedeniyle aldığınız biletler yanar, gece Ankara’ya dönmek zorundasınız tüm şartları zorlarsınız ve şu anda saat 22:32 ve Çankaya Eskrim’in 4 ferdi hala yollarda 😦

Gelelim benim sorularıma

  • Neden ısıtma sistemi olmayan bir salona bir spor müsabakası verilir? Kahramanmaraş Gençlik Hizmetlerini bu spor salonunun ısıtma sisteminin olmadığını bilmemekte midir?
  • Neden perşembe günüden kafileler belli iken sadece 5 pist kurulmuştur?

Nedenlerini ben söyleyeyim spor kimsenin umurunda değil, yöneticilerimiz insana hizmet etmenin öneminden uzaklaşmışlar. Sporcular olduğu için biz varız eskrim var bunu unutmuşlar.

Kahramanmaraş’da müsabaka gözlemcisi ve teknik komitede bulunan arkadaşlarımız kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yaptılar. Müsabakaları düzenli ve zamanında bitirebilmek için her çözümü denediler. Sağ olsunlar Adıyaman ilinden ekstra apare takımı getirildi. Tüm hakemlere tüm antrenörlere tüm görevliler çok teşekkürler herkes elinden gelenin en iyisini yaptı ama olmadı. Olmamasının sebebi çok basit yöneticilerimiz problemlerden sorunlardan ders çıkarmıyor, sürekli günü kurtarmaya çalışıyorlar. Sonuç hüsran, daha öncede benzer aksaklıklar sürekli yaşandı ama eskrim camiasının sesine hep kulak tıkandı, hala da tıkanıyor. Bu problem yönetsel bir problemdir, ve yıllardır eskrim camiasında çözülememiştir (müsabaka gözlemcilerinin raporları incelenirse benzer sıkıntıların düzenli olarak yaşandığı  görülecektir). En az 50 çocuk eskrimi bırakacak yazık değil mi emeklere harcanan zamana.

Evet Türk sporcuları çok yetenekli, yurt dışından inanın sporcu devşirmeye ihtiyacımız yok. Öncelikle ihtiyacımız olan iyi yöneticiler, ama oda sanırım Türkiye’de pek bulunmuyor. Diyeceksiniz ki konuşmak kolay yapmak zor evet biliyorum daha üniversite öğrencisi ikin ODTÜ’de düzenlediğimiz turnuvayı (18-20 Şubat 2005) şu anda çok kişi hatırlamaz. O turnuvanın  teknik toplantıya kadar tüm organizasyonu tarafımızdan yapıldı. Bir eskrim turnuvası için ilk defa özel web sitesi hazırlandı. Tüm duyurular buradan takip edildi. Müsabaka sonuçları o zamanın şartları ile bile daha madalya töreni bile yapılmadan bu sayfalardan yayınlandı. Tüm müsabaka öncesi sonrası etkinlikleri yapıldı. Pistlerin taşınması (katılım sayısına uygun sayıda pist) ve kurulum işlemi pistlerin yerleşimi yine tarafımızdan yapıldı. Sporcuların hepsine ücretsiz su temini yapıldı. Evet biliyoruz müsabaka organizasyonu zor iş ama yöneticilerin görevi zaten zorlukları aşmak değil mi? On yıl önce başardıklarımıza bakıyorum ve şimdiki organizasyonlara bakıyorum ve sadece üzülüyorum. Umudum neredeyse tükendi ve bitti gönüllü olarak ne için çalışıyoruz ki soğuk salonlarda saatlerce mücadele etmek bitmeyen maçlar nedeniyle saatlerce hatta günlerce yollarda otellerde sürünmek. Tüm miniklerimizden ve velilerimizden bu kötü organizasyon için özür diliyorum ve boynumuz kıldan ince, ne söyleseniz haklısınız. Savunabileceğim hiç bir yanı yok.

Bu gerçekleri dile getirdiğimiz için camianın kötü çocuğu olacağımızın ve başımıza gelmedik iş kalmayacağının farkındayız ama yapacak bir şey yok, üstadın dediği gibi “Sen yanmazsan ben yanmazsam nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa”.

Ozan SARI

Türkiye İkincisi Çıkarmış bir kulüp emektarı ama bu başarıya sevinemiyor…

Maestro hakkında

Çankaya Eskrim Takımı Başkanı

16 Şubat 2015 tarihinde Eskrim içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin. 2 Yorum.

  1. ozan aladinmi gecen haftalarda kizginligimi bu ulkede hicbir sey geregi gibi yapilmiyor sadece yapmis olmak icin yapiliyor gerisi faso fiso cocuklar usumuz salonun istmasi yokmus git bakalim kimsenin umrundami ama ac gazteleri ulusal bolgesel kahramanmaras ta eskirim yapildi diye mansetler

  2. Hatice ŞEN

    Haklısınız, hem de çok haklısınız.
    Ozan çok çok güzel ele almışsın yaşadıklarınız üzerinden ülkemizdeki organizasyon konusundaki yeteneksizliği. Oysa ne kadar önemli, çocuklar söz konusu olduğu için, spor söz konusu olduğu için çok çok önemli. Bizim ülkede önem verilen konular maalesef farklı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: